Biztonságtechnikai ABC
Akkumulátor: a biztonságtechnikai rendszerek tápellátását áramszünet esetén is biztosító eszköz. Állapotuktól függően 10-72 óráig képesek biztosítani a zavartalan működést. A belső akkumulátoroknak szabotázsvédelmi feladatuk is van.
Állapotjelzés: a távfelügyeletre kötött behatolásjelző rendszer jelzése a hálózati feszültség kimaradásáról, és adott esetben az akkumulátor merüléséről. Az akkumulátor lemerülésekor a rendszer működésképtelenné válik, az ügyelet erről értesíti az ügyfelet.
Analóg: technikai értelemben olyan jelet nevezünk analóg jelnek, amelynek két szélső értéke között folyamatos átmenet lehetséges.
Beléptetés: Belépés vagy kilépés végrehajtása egy biztonságilag ellenőrzött területre/-ről.
Behatolásjelző (riasztó) rendszer: a védendő objektumban az illetéktelen behatolások jelzésére, az illetéktelen behatoló elriasztására, helyi, illetve távjelzés adására alkalmas vagyon, és személyvédelmi rendszer.
Beléptető rendszer: olyan vagyonvédelmi rendszer, mely az adott objektumban meghatározott pontokon alkalmas személyek, vagy járművek azonosítására, regisztrálására és a megadott jogosultságok alapján megfelelő mechanikai eszközökkel a mozgások engedélyezésére vagy megakadályozására.
Betörésjelzés: betörés esetén a távfelügyeleti központra kötött riasztórendszerek által a távfelügyeleti központba küldött információ a betörés pontos helyéről és idejéről.
Digitális: valamely változó jelenségnek fizikai mennyiségnek diszkrét, azaz nem folytonos, mintegy megszámlálhatatlan felaprózott s így számjegyekkel felírt értékein alapuló jel.
Diszpécser: lásd Távfelügyeleti szolgálat
Elektronikus vagyonvédelmi rendszer: elektronikus működési elvek alapján felépített jelző-, figyelő-, vagy vezérlőrendszer, mely alkalmas a védendő objektumban vagy területen események megfigyelésére, illetve szabályozására.
Elektronikai jelzőrendszer: az ügyfélnél, vagy érdekeltségi területén felszerelt, az objektum és/vagy a benne tartózkodó személyek védelmére szolgáló elektronikai rendszer.
Ellenjelszó: az ügyfelek biztonságát szolgáló jelszó, melynek célja, hogy az ügyfél meggyőződjön arról, hogy valóban a távfelügyelet munkatársa hívja telefonon. Az ellenjelszó az ügyfél által megadott, titkosan kezelt szó.
GSM: (Global System for Mobile Communications) második generációs, jelenleg a világ legelterjedtebb, digitális mobil-telekommunikációs rendszere.
GSM átjelző: a távfelügyelet és az objektumban telepített rendszerek közötti kapcsolatot GSM technológiával megvalósító, speciálisan biztonságtechnikai igényekre kifejlesztett eszköz.
GPRS: (General Packet Radio Service) általános csomagkapcsolt rádiós adatátvitel. Olyan technológia, amely lehetővé teszi adatok megnövelt sebességen való átvitelét. A távfelügyeletre kapcsolt rendszerek esetén az adatátvitel biztonsága növelhető az átviteli út folyamatos ellenőrzésével, melyet GPRS technológiával valósítunk meg.
Intézkedés: a beérkező jelzésekre történő reagálás.
Járőrszolgálat: lásd Kivonuló szolgálat.
Jelszó: a távfelügyelet által az ügyfelek azonosítására szolgáló, az ügyfél által megadott, titkosan kezelt szó.
Jelzések: az elektronikai jelzőrendszerek által kapcsolt telefonvonalon, közvetlen érpáron, GSM hálózaton, rádión, vagy egyéb átviteli csatornán, ezek kombinációin küldött információk.
Kényszerített nyitás jelzése: a riasztórendszer kikapcsolásának (nyitás) speciális formája. Egy külön kód segítségével az ügyelet tudomására hozható, ha valakit (pl.: fegyverrel) arra kényszerítenek, hogy kapcsolja ki a riasztót. Ilyenkor a riasztót nem a szokásos belépő kóddal kapcsolja ki a belépő személy, hanem a kényszerített nyitás kódjával, mellyel egyúttal jelzést küld az ügyeletre, s a diszpécser azonnal értesíti a rendőrséget és a kivonuló szolgálatot.
Kivonuló szolgálat: a távfelügyeleti szolgálat által vett jelzések alapján, a diszpécserközpont irányításával a helyszíni ellenőrzéssel és intézkedéssel megbízott biztonsági szolgálat szakképzett vagyonőrökkel.
Kulcsőrzés: a társasházakban, vagy kertes családi házban telepített behatolásjelző rendszerek jelzéseire kiérkező járőrök csak a lépcsőház vagy a kertkapu kulcsának birtokában tudnak hathatósan intézkedni, a szükséges kulcsokat a kivonulószolgálat őrzi.
LCD: (Liquid Crystal Display) folydékkristályos kijelző. A elektronikus vagyonvédelmi rendszerek kezelőibe épített kijelzők egy típusa.
LED: (Light Emitting Diode) fényt kibocsátó dióda. A elektronikus vagyonvédelmi rendszerek kezelőibe épített kijelzők egy típusa.
Műszaki berendezések távfelügyelete: az állandó üzemű berendezések (pl.: hűtő, klíma, felvonó stb.) távfelügyeletét jelenti, pl.: elektromos feszültség kimaradása, technikai problémák. Így bármilyen hiba esetén, még a nagyobb károk kialakulása előtt megkezdhető a javítás.
Nyitás-zárás: felhasználói kód beütésével a behatolásjelző rendszer élesítése (bekapcsolás) vagy hatástalanítása (kikapcsolás).
Nyitás-zárásjelentés: a ki-, bekapcsolások időpontjának rögzítése, dokumentációja, mely behatolásjelző rendszerek távfelügyeleténél kiegészítő szolgáltatásként rendelhető.
Orvosi segítség kérése: a távfelügyeletre programozott riasztórendszer kezelőjéről a megfelelő gombok beütésével közvetlen segélykérés jelzése az ügyeletnek. Az ügyelet értesíti az ügyfél által megadott orvost, ha ő nem elérhető, akkor a Mentőszolgálatot. A számítógép a beteg összes adatának nyilvántartására is alkalmas, így jelentősen növelhető a gyors és szakszerű orvosi beavatkozás esélye.
Pánikjelzés: lásd Támadásjelzés.
Rendszer programozása: az elektronikus vagyonvédelmi rendszer bizonyos eszközeinek a helyszín és a feladat által meghatározott módon történő beállítása.
Riasztó: a behatolásjelző rendszer köznapi elnevezése.
Riasztás állapot: Egy riasztórendszer vagy egy részének olyan állapota, amelybe a rendszer vészhelyzetre adott válasza során kerül.
Szabotázsjelzés: a rendszerekhez kapcsolódó eszközök rongálásáról az ügyeletre küldött információ, mely a rendszer kikapcsolt állapotában is működik. Ha a riasztó nincs távfelügyeletre kötve, csak a helyi sziréna szólal meg.
Támadásjelzés v. pánikjelzés: a védett objektumban a személyek ellen irányuló támadásról a távfelügyeleti központba küldött információ, melyet a megtámadott személy elküldhet a riasztórendszer kezelőjének használatával, vagy mobil pánikgombbal. Támadásjelzés esetén a diszpécserközpont azonnal küldi a járőrszolgálatot - kivonulással bővített távfelügyeleti szolgáltatás előfizetésekor. Támadásjelzésnél a helyi sziréna nem szólal meg.
Távfelügyeleti központ: a riasztórendszerekről beérkező jelzések napi 24 órás, folyamatos felügyeletét és a jelzésfeldolgozás irányítását megvalósító központi munkahely.
Távfelügyeleti szolgáltatás: az a folyamatos (24 órás) szolgáltatás, melynek során a Távfelügyeleti Szolgálat a távfelügyeleti központba beérkező jelzésekre - az ügyfél személy- és/vagy vagyonbiztonságának megóvása, a káresemény megelőzése, a kár mérséklése érdekében - intézkedik.
Távfelügyeleti szolgálat: a beérkező, vagy a távfelügyeleti központ által generált jelzésekre, vagy ügyfél igényekre, meghatározott intézkedéseket végrehajtó kezelőszemélyzet. A távfelügyeleti szolgálat intézkedik bármilyen, az elektronikus személy- és vagyonvédelmet érintő egyéb információkra is.
Telepítés: az a tevékenység, melynek során a vagyonvédelmi rendszer a helyszínen, a vonatkozó szabályok betartásával a megfelelő eszközök felhasználásával felszerelésre és összeállításra kerül, és a kiépítést követően a megadott célnak megfelelően működik.
Tesztjelentés: a távfelügyeletre kapcsolt rendszerek által - a kapcsolat ellenőrzése céljából (programozástól függően) általában naponta egyszer küldött jelzés.
Téves riasztás (vakriasztás): riasztás állapot, amelyet nem behatolás vagy behatolási kísérlet idéz elő a felügyelt területen, (hanem pl. az ügyfél által elrontott kód beütése, vagy nyitvahagyott ablak mozgása).
Tiltott intervallum figyelése: a behatolásjelző rendszerek távfelügyeleténél az ügyfél által megadott időszakoktól eltérő nyitás-zárás jelzések figyelése, melynek célja, hogy az adott objektumba (pl. üzletbe) az ügyfél által megadott időszakon kívül (pl. üzlet nyitvatartási ideje) az érvényes kóddal rendelkezők (pl. eladók) jelenlétét is korlátozni lehessen. A tiltott intervallumban történő belépésről az ügyelet értesíti az ügyfél által megadott személyeket vagy szervezeteket.
Tiltott kód figyelés: alapvetően megegyezik az intervallum figyeléssel, de többet nyújt annyiban, hogy az előfizető által meghatározott személyek ott tartózkodása is megfigyelhető a kezelői kódok segítségével. Amennyiben a megadott időben ott tartózkodásra jogosulatlan kóddal jelzés érkezik az objektumból a távfelügyeleti központba, a diszpécserek haladéktalanul értesítik az előfizetőt, illetve az általa megadott személyeket, szervezeteket.
Tűzjelző rendszer: olyan rendszer, mely a felszerelt érzékelők által alkalmas a keletkező tűz vagy füst jelzésére. Alkalmas helyi, illetve távjelzésre.
Tűzjelzés fogadása: tűzjelző rendszerek által küldött jelzések fogadása a távfelügyeleti központban.
Tűzoltó rendszer: tűzjelzővel kombinált intelligens rendszer, mely megfelelő feltételek esetén a keletkező tüzet automatikusan eloltja.
Ügyfél: magán vagy jogi személy, akivel a távfelügyeleti központot üzemeltető cég szerződést kötött távfelügyeleti szolgáltatásra.
Videó rendszer: az ellenőrizendő objektumban meghatározott területek képi megfigyelését biztosító vagyonvédelmi rendszer. Megfelelő kiegészítésekkel a képek rögzítését és visszajátszását is biztosítja.
Zárás elmaradás figyelés: a távfelügyelet egyik kiegészítő szolgáltatása. Az előfizető által meghatározott nyitvatartási időben szereplő zárás (riasztórendszer élesítése) elmaradása esetén a diszpécserek haladéktalanul értesítik az előfizetőt, illetve az általa megadott személyeket, szervezeteket.
Mit jelent az, hogy:
Távfelügyelet: A távfelügyelet az ország különböző pontján megtalálható betörésjelző, tűzjelző, személyfelvonó, műszaki és technológiai rendszerek, valamint gépjárművek és személyek 24 órás távoli megfigyelését, felügyeletét jelenti.
A felügyeleti állomás számítógép szoftvere egy adatbázisban rögzíti és feldolgozza az egyes rendszerektől érkező adatokat. Ezek elemzése és kiértékelése után automatikusan megjeleníti az eredményeket a diszpécser számítógépén.
Diszpécserközpont: A vagyonvédelmi rendszerektől érkező jeleket egy speciális számítógépes központ, az úgynevezett diszpécserközpont fogadja és dolgozza fel. Itt 24 órás ügyeletben figyelik az összes beérkező jelzést, és innen irányítják a szükséges intézkedéseket. Riasztáskor az ügyfelek adatlapja megjelenik a diszpécserek monitorján.
Riasztási esemény bekövetkeztekor a diszpécserszolgálat személyzete telefonon értesíti a szolgáltatási szerződésben meghatározott személyeket, valamint a jelzésnek megfelelően a kivonuló-járőrt, tűzoltót, mentőt indít a kivonulási szerződéssel rendelkező ügyfelek objektumaihoz.
Kivonuló-járőr: A távfelügyeleti járőrszolgálat elhelyezkedése minden esetben az aktuális közlekedési, meteorológiai és bűnügyi szempontok szerint történik, úgy, hogy a szerződésben vállalt - maximum 15 perces - kiérkezési időn belül történjen az intézkedés. A kiszállási idő a gyakorlatban 8-10 percet jelent. A kivonuló egységek hegyvidéki területen négykerék meghajtású autókkal, zsúfolt belvárosi részeken mozgékony motoros járőrökkel egészülnek ki, a hatékony intézkedés érdekében. A járőrszolgálatok emberei több éves gyakorlattal rendelkező, speciálisan távfelügyeletre kiképzett biztonsági emberek.
A távfelügyelet diszpécserével folytatott telefonbeszélgetések minden esetben hangrögzítésre kerülnek, hogy az eseményekre történt intézkedések a későbbiek folyamán is könnyen visszakereshetők legyenek.
Mit jelent az, hogy:
Telepítés: A behatolásjelző rendszer(hétköznapibb néven riasztórendszer) a védendő objektumban az illetéktelen behatolások, vagy azok kísérletének jelzésére, az illetéktelen elriasztására szolgáló helyi, illetve távjelzés adására alkalmas vagyonvédelmi rendszer és elemei kiépítése.
Riasztás: Amikor a védett objektumban rendkívüli esemény történik (betörés), a helyi vagyonvédelmi rendszertől telefonon, GSM vagy rádiós átvitellel jelzések érkeznek a diszpécserközpontba. Ilyenkor a felügyeleti számítógépeken megjelennek a védett objektummal kapcsolatos adatok, esetleges egyéb információk (megközelítés térképes megjelenítéssel, objektum tervrajza, veszélyeztetett pontok stb.) Ezek birtokában a diszpécserek értesítik az előre megadott személyeket, valamint a helyszínre irányítják a kivonuló-szolgálat embereit. A riasztók a bűnelkövetők mozgásának helyét helységről-helységre követik, és ezt a diszpécserközpont részére továbbítják, így ha a betörő elbújik, az ügyeletesek tájékoztatni tudják a kiérkező járőröket.
Helyszínelés: Amikor a kivonulószolgálat járőre a helyszínre érkezik, meggyőződik a riasztás valódiságáról, és ha lehetőség van rá okáról is. Az objektum körbejárása után videofelvételt készít úgy, hogy a felvételen jól láthatóak a nyílászárók állapota és egyéb veszélyeztetett pontok. A járőr jegyzőkönyvet vesz fel, és ha a riasztás indokolt volt, a tulajdonos megérkeztéig őrzi a helyszínt, valamint a rendőrség kiérkezéséig visszatartja az elkövetőt. Az ország számos területén kivonuló-szolgálat, vagy a megyei rendőr-főkapitányságokkal kötött szerződés keretén belül rendőrségi járőr biztosítja, hogy a nyaralója, vagy vidéki objektuma is biztonságban legyen.
Speciális igények: A rendszer kifinomultságát mutatja, hogy képes a beérkező jelzéseket különválasztani és így más-más intézkedést foganasítani. Az orvosi segítségkéréstől kezdve a tűzjelzésen vagy támadásjelzésen keresztül a "hagyományos" betörésjelzésig számos információ fogadására lehetőség van. A mai modern vagyonvédelmi eszközök képesek állapotjelzést is kűldeni, amelyek segítségével tudomást szerezhet a távfelügyeleti cég a berendezések műszaki állapotáról, így hálózat-kimaradás vagy az akkumulátor hibája esetén értesítik a tulajdonost vagy a karbantartókat. Szintén jelzik a riasztórendszer szabotázsát is, például ha illetéktelen személyek rongálják az eszközöket vagy manipulálni akarják a biztonságos működést.
Mit jelent az, hogy:
Átjelzés: A telefonos a legegyszerűbb és legolcsóbb jelzésátviteli módszer. Lényege, hogy a riasztóközpontba szerelt ún. telefonkommunikátor a hagyományos vezetékes telefon segítségével mintegy felhívja a diszpécserközpontot, és elküldi a szükséges jelzéseket. A vezeték elvágása esetén a jelzéstovábbítás megszakad.
telefonmodul
A GSM hálózat segítségével jutnak el a jelzések a védendő objektumból a távfelügyelet központjába. Az ügyfél által használt riasztórendszer-hez illesztett GSM kommunikátor - átjelző készülék - a riasztóközpontok kimenetén megjelenő jelzéseket dolgozza fel és adatkommunikáció (DATA vagy GPRS) segítségével juttatja el a diszpécserközpontba. A berendezés működhet önmagában, ott, ahol nincs vezetékes telefon, vagy párhuzamosan a telefonvonallal biztonsági tartalékként. Párhuzamos használatkor képes jelezni, ha a telefonvonal meghibásodik vagy elvágták. Bármilyen típusú riasztóhoz csatlakoztatható.
Az évtizedek során alkalmazott adatátviteli technológia - közismertebb nevén: átjelzés - óriási fejlődésen ment keresztül.
Kezdetben minden távfelügyeleti szolgáltató a hagyományos vezetékes telefonhálózatot használta az egyes rendszerek átjelzéseihez. Ezt a technológiát a vezeték nélküli rádiós (UHF) adatátvitel, majd a GSM követte.
A jelenkor legmodernebb és legbiztonságosabb átjelzési formái közül legjobban a GPRS terjedt el. Népszerűsége egyrészt a kétirányú nyugtázott adatátvitelnek köszönhető, mely fokozottabb biztonságot garantál, mint az eddigi adatátviteli rendszerek, másrészt pedig a mobilszolgáltatók vezeték nélküli hálózatán keresztül szinte bárhonnan - minimális üzemeltetési költségek mellett - azonnal elérhető.
Az Internet alapú mobil adatátviteli hordozószolgáltatás kedvező tulajdonságai lehetőséget teremtett újabb területek távfelügyeletének ellátására is, ami növekedést, fejlődést jelentett a távfelügyeleti szolgáltatók számára.
Mit jelent az, hogy GPRS?
A mobil rendszerek adatátviteli szolgáltatásai közül az egyik legszélesebb körben alkalmazott technológia a GPRS (General Packet Radio Service) csomagkapcsolt rádióadat átviteli hordozó szolgáltatás. Ez az adatátviteli eljárás a forgalmi csatornák közül az igényektől függően egy vagy több időrést jelöl ki a csomagkapcsolt átvitelt használó mobilok számára.
Mit jelent a GPRS technológia?
A GPSS (General Packet Radio Service) egy csomagkapcsolt, IP-alapú mobil adatátviteli technológia, amelyet GSM és IS-136 mobiltelefonok használnak. A GPRS adatátvitelt a szolgáltatók a hagyományos technológiák percalapú számlázása (amely nem veszi figyelembe, hogy adatforgalom is történt-e vagy csak készenléti állapotban volt a felhasználó) helyett adatmennyiség (kilobájt) alapján számlázzák ki. Hasznosítási területe a WAP, SMS és MMS mellett az internethasználat is, beleértve az e-mailezést. A jövőben várható az alacsony költségű IP-alapú telefonálás mobiltelefonokba való integrálása.
Milyen előnyökkel jár ez a távfelügyelet területén?
Kifejezetten riasztóközpontokhoz gyártott GPRS modulok lehetővé teszik a távfelügyeletre történő gyorsabb adatátvitelt. A jelzéseket a távfelügyeleti diszpécserközpont a riasztástól számított pár másodpercen belül megkapja, így gyorsabb intézkedés válik lehetővé. További előnye a szabotázs védettség. Szemben a vezetékes telefonnal amit ha elvágnak nem történik meg a jelzésátvitel, GPRS átjelzés esetén ez nem fordul elő.
A GPRS átjelző eszközt és SIM kártyát nem kell megvásárolni hanem azt a távfelügyelet biztosítja (a vezetékes távfelügyeleti szolgáltatásnál valamivel magasabb áron), így telefonszámlája is csökkenthető (függően a jelzések gyakoriságától) vagy ha csak vezetékes telefont a riasztórendszer miatt tart fent azt teljesen kiváltja és így még többet lehet vele spórolni. Cserébe ráadásul egy jobb szolgáltatást kapunk.
Mit jelent az, hogy IP?
Az internetprotokoll (angolul Internet Protocol, rövidítve: IP) az internet (és internetalapú) hálózat egyik alapvető szabványa (avagy protokollja). Ezen protokoll segítségével kommunikálnak egymással az internetre kötött csomópontok (számítógépek, hálózati eszközök, webkamerák stb.). A protokoll meghatározza az egymásnak küldhető üzenetek felépítését, sorrendjét stb.
IP cím (address) :
Internet Protocol cím. Ezt a legjobban az irányítószámhoz lehet hasonlítani. Minden internetkapcsolathoz tartozik egy ilyen cím. Ennek a címnek az alapján tudja a szerver, hogy a kérés honnan jött és az adatot hová kell továbbítani. Az internetkapcsolatok szempontjából kétféle lehetőség létezik, a FIX IP címes és a Dinamikus (változó) IP címes kapcsolat. Kamerarendszerek szempontjából a FIX IP címes kapcsolat a legjobb.
ADSL :
Asymmetric Digital Subscriber Line, vagyis Aszimmetrikus Digitális Előfizetői Vonal. Ez egy kommunikációs technológia, ami a hagyományos modemeknél gyorsabb digitális adatátvitelt tesz lehetővé a csavart rézérpárú telefonkábelen. Az ADSL jellemzője, hogy a le és a feltöltési sebesség nem azonos, hanem inkább a letöltési sebességre van kihegyezve általában 8:1 arányban. Ez biztonságtechnikai szempontból nem szerencsés hiszen egy internetre csatlakoztatott rendszert ha el szeretnénk távolról érni, akkor pont a feltöltési sebességet használjuk. Az első generációs ADSL letöltési sebessége 256 kbit/s-tól indul és 8096 kbit/s-ig emelhető, a feltöltésé 64 kbit/s-től 832 kbit/s-ig állítható, de ezek elméleti maximumok, melyek a csomagok méretétől, illetve a telefonközponttól (pontosabban a DSLAM-től) való távolságon múlik.
Kábeles internet :
Egy sokkal gyorsabb internet kapcsolódási lehetőség az ADSL-nél. Régebben a kábeles internet le és feltöltési sebességét nem szabályozták, hanem adott volt egy fix sávszélesség, amit nulla letöltés mellett akár teljes mértékben ki tudtuk használni feltöltésre. Manapság már szabályozzák ezt az arányt, de a sebbességét és az árát tekintve mindenképpen jobb és sokkal gyorsabb megoldás a telefonvonali ADSL szolgáltatásoknál. Kezdetben szinte minden kábeles előfizetés FIX IP-vel rendelkezett, de manapság a legtöbb szolgáltatónál már ezért is külön kell fizetnünk.
IP-telefon:
Az IP-telefon olyan eszköz, amely a hang továbbítását IP hálózaton keresztül biztosítja. Az IP alapú hangszolgáltatások összefoglaló neve VoIP (Voice over IP).
Az IP-telefont alapvetően két nagy csoportra bonthatjuk, a szoftveres, és a hardveres változatra. A számítógépen, vagy egyéb eszközön (PDA, mobiltelefon) futó, VoIP telefonálásra alkalmas programot softphone-nak hívják. Ma már számos hardveres megoldás is létezik, melyek formailag, és az alkalmazott protokollok tekintetében is jelentősen különbözhetnek egymástól. A jelenleg kapható modellek jellemzően Wi-Fi segítségével kapcsolódnak az internetre, és valamely - már elterjedt - alkalmazás protokollját használják hívásra és hangátvitelre, gyakran a Skype cég termékét. Ezek a készülékek küllemükben rendkívül változatosak, a hagyományos, vezetékes telefonokra hasonlító modellektől, a mobilszerű formákon át az MP3 lejátszóig találkozhatunk variánsokkal. Egy, a számítógépek USB portjára csatlakozó kiegészítő segítségével akár hagyományos mobiltelefon is használható IP-telefonnak.
Mit jelent az, hogy vagyonvédelmi rendszer? Létezik "vezetékes", és "rádiós", milyen elemek alkotják?
Ismerkedjen meg egy korszerű vagyonvédelmi rendszer, vagyis egy "klasszikus riasztó" leggyakrabban alkalmazott építőelemeivel.
Elektronikus vagyonvédelmi rendszer:
elektronikus működési elvek alapján felépített jelző-, figyelő-, vagy vezérlőrendszer, mely alkalmas a védendő objektumban vagy területen események megfigyelésére, illetve szabályozására.
Az ábra segítségével bemutatjuk telepítési helyeiket.
Hogyan néznek ki, mire használhatók, hogyan működek?
Beléptetés:
Belépés vagy kilépés végrehajtása egy biztonságilag ellenőrzött területre/-ről.
Intézmények és a magán szféra kedvelt eszköze a kaputelefon. A fokozottan védett objektumok esetében a védendő érdektől függően professzionálisabb rendszereket telepítenek.
Nyitásérzékelő:
Egy rendkívül egyszerű, de annál megbízhatóbb eszközről van szó. Két mágneses részből áll. Egyiket a nyílászárók fix részére (ajtótok, ablakkeret) helyezik, a másikat pedig a mozgó részre. Amikor a nyilászáró kinyílik, a nyitásérzékelő két része egymástól eltávolodik, és a riasztás bekövetkezik.
fémre fa, műanyag
Passzív infraérzékelők:
beltéri infrasorompó
Az egyik legelterjedtebb érzékelőfajta a jelenleg használtak közül. Működési elve, hogy a nyugalomban lévő környezet "hőképéhez" képest a belépő ember vagy élőlény "hőképe" mindig más. Ennek a hőképnek a megváltozását érzékeli a passzív infra. Kijátszani nagyon neh